Strzałki na dashboardach i infografikach

Tekst przeczytasz w: 2 minuty.
Strzałki świetnie sprawdzają się, gdy chcemy pokazać zmianę wartości pomiędzy dwoma punktami w czasie.

Sprawdź również:

Tworząc dashboardy, raporty i infografiki nie zawsze opieramy się tylko i wyłącznie na wykresach i tabelach. Często spotykane jest też prezentowanie pojedynczych wartości liczbowych w postaci tekstowej (oczywiście odpowiednio wystylizowanej, aby liczba zwracała uwagę, a równocześnie pasowała wizualnie do reszty raportu), ewentualnie z dodatkiem pewnych ikon, niosących za sobą znaczenie. Do takich ikon należą przykładowo strzałki umieszczane obok raportowanych wartości.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o analizie danych i raportowaniu?

Zapraszamy na szkolenie ST 2a. Wizualizacja informacji z użyciem raportów tabelarycznych i wykresów

Strzałki świetnie sprawdzają się, gdy chcemy pokazać zmianę wartości pomiędzy dwoma punktami w czasie. Strzałka w górę może wtedy oznaczać poprawę, strzałka w dół – pogorszenie, a strzałka pozioma – brak zmian. Ale to nie koniec możliwości. Strzałki mogą być też nachylone ukośnie, tak aby kąt nachylenia strzałki odzwierciedlał stopień zaobserwowanej zmiany. Zresztą, od prezentowanych wartości możemy uzależnić nie tylko kąt nachylenia, ale także kolor strzałki. Wszystko po to, aby jak najbardziej ułatwić odbiorcom raportu szybkie wyciągnięcie prawidłowych wniosków na jego podstawie.  

Poniżej prezentuję fragment dashboardu, którego celem był monitoring poziomu zatrudnienia w pewnej korporacji. W dashboardzie wykorzystano strzałki, aby przedstawić zmianę procentową wielkości zatrudnienia w poszczególnych działach przedsiębiorstwa. Dla każdego działu przedsiębiorstwa utworzono obiekt złożony ze strzałki, nazwy działu oraz wartości wskaźnika w formie liczbowej.

Niżej fragment dashboardu, którego celem był monitoring poziomu zatrudnienia w pewnej korporacji:

wizualizacja danych - strzałki

Analizy prezentowane w tym artykule zostały zrealizowane przy pomocy PS IMAGO PRO

Kąt nachylenia strzałki i jej kolor zależne są od analizowanych wartości. Niebieskie i czerwone strzałki znajdują się przy tych działach, gdzie poziom zatrudnienia zmienił się znacząco (niebieskie – znaczny wzrost, czerwone – znaczny spadek zatrudnienia). Szary, najbardziej neutralny kolor, reprezentuje działy, w których zmiany były niewielkie. Jak widzimy, w działach IT, Zakupów i Jakości zanotowano znaczący wzrost zatrudnienia, w działach Księgowości i Produkcji zmiany były nieznaczne (w Księgowości na plus, w Produkcji na minus), a w działach Handlowym i HR zatrudnienie znacznie spadło. Wizualizację ze strzałkami można z powodzeniem wykorzystać tworząc dashboard z podsumowaniem najważniejszych wyników analiz.

wyniki konultantów - dashboard ze strzałkami


Oceń artykuł:

Udostępnij artykuł w social mediach



Zostańmy w kontakcie!

Chcesz dostawać wiadomości o nowych wpisach na blogu i webinarach z zakresu analizy danych? Zapisz się na powiadomienia e-mail.

Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor