PS CLEMENTINE PRO 5.0 /// CO NOWEGO

Tekst przeczytasz w:  3 minuty

Najnowsza wersja środowiska analiz data mining i big data – PS CLEMENTINE PRO.

PS CLEMENTINE PRO 5.0 to nowoczesne środowisko analiz data mining i big data z nowym silnikiem analitycznym IBM SPSS Modeler 18.5.0. To elastyczne rozwiązanie dostosowujące się do wymagań organizacji oraz łatwo integrujące analizy predykcyjne z procesami biznesowymi i systemami instytucji. W najnowszej wersji pojawia się szereg nowości.


Nowości w PS CLEMENTINE PRO 5.0

  1. Nowy interfejs aplikacji
    W PS CLEMENTINE PRO 5.0 dostępny jest nowy interfejs pozwalający na pracę z aplikacją z poziomu przeglądarki WWW. Umożliwia on korzystanie z gotowych zadań lub budowanie własnych, w oparciu o złożone w repozytorium strumienie i pliki. Praca taka możliwa jest nie tylko na maszynie z zainstalowanym systemem, ale także z innego komputera poprzez przeglądarkę, dzięki technologii webowej typu Single Page Application. Aby uzyskać dostęp do systemu przez przeglądarkę, użytkownik powinien dysponować uprawnieniami do logowania.
    Nowy intrefejs aplikacji PS CLEMENTINE PRO 5.0

    Nowy intrefejs aplikacji PS CLEMENTINE PRO 5.0

  2. Diagram zadania
    Funkcjonalność tworzenia diagramu przepływu realizacji zadania (dostępna teraz bezpośrednio z poziomu PS CLEMENTINE PRO 5.0), znacząco usprawnia organizację różnego typu procesów. Graficzna prezentacja umożliwia zdefiniowanie kolejności wykonywania poszczególnych kroków zadania (tj. strumieni lub skryptów).
    Diagram zadania umożliwiający zdefiniowanie w sposób graficzny kolejności wykonywanych strumieni i skryptów

    Diagram zadania umożliwiający zdefiniowanie w sposób graficzny kolejności wykonywanych strumieni i skryptów

  3. Praca z nowymi formatami plików
    • Dodawanie skryptów Python oraz plików .bat do repozytorium
      Nowa funkcjonalność umożliwia dodawanie do repozytorium skryptów Python oraz plików .bat, co ułatwia ich przechowywanie i zarządzanie nimi. Skrypty użytkowników mogą teraz być tworzone i wykorzystywane bezpośrednio w PS CLEMENTINE PRO.
    • Edytor kodu Python oraz Powershell
      Użytkownicy zyskali dodatkową możliwość edycji kodu podczas tworzenia obiektu typu Python/Command, co pozwala na sprawdzanie poprawności kodu lub oczekiwanego wyniku działania wprowadzonego skryptu czy definiowania parametrów z poziomu aplikacji.
    Edytor kodu umożliwiający tworzenie oraz edycję poleceń bez konieczności korzystania z zewnętrznych programów

    Edytor kodu umożliwiający tworzenie oraz edycję poleceń bez konieczności korzystania z zewnętrznych programów

  4. Zarządzanie strukturą folderów w PS CLEMENTINE PRO
    Opcja eksportu i importu folderów w PS CLEMENTINE PRO 5.0 pozwala na szybkie odtworzenie struktury katalogowej na innym stanowisku PS CLEMENTINE PRO, bez konieczności manualnego tworzenia folderów oraz przenoszenia plików.
    Menu kontekstowe umożliwia eksportowanieoraz importowanie folderów w PS CLEMENTINE PRO

    Menu kontekstowe umożliwia
    eksportowanie oraz importowanie
    folderów w PS CLEMENTINE PRO

  5. Budowa usług za pomocą protokołu komunikacji WebSocket
    W PS CLEMENTINE PRO 5.0, w architekturze z Central Processing z serwerem, wprowadzona została funkcjonalność Stream socket (Kanał), wykorzystująca protokół komunikacji WebSocket. Umożliwia on dwukierunkową komunikację pomiędzy klientem a serwerem w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem jednego połączenia. Dzięki temu strumienie uruchamiają się niemal natychmiast. PS CLEMENETINE PRO umożliwia otworzenie dowolnej liczby kanałów.
  6. Promocja obiektów i zadań
    W PS CLEMENTINE PRO 5.0, w architekturze Central Processing z serwerem, użytkownik ma również dostęp do mechanizmu promocji obiektów oraz zadań na inne środowisko, np. przy przenoszeniu zadań ze środowiska testowego na produkcyjne. Zadanie wraz z powiązanymi parametrami, plikami i strumieniami może być przeniesione na środowisko produkcyjne automatycznie. To znacznie przyspiesza pracę oraz ogranicza możliwość popełnienia błędu.
  7. Wersjonowanie zadań w repozytorium
    Wersjonowanie zadań to nowe udogodnienie, pozwalające na dodawanie i utrzymywanie wielu wersji tego samego zadania, co ułatwia śledzenie zmian. Dodawanie wersji odbywa się przez import pliku z dysku lub edycję polecenia/skryptu. Wersjonowanie strumieni możliwe jest dodatkowo z poziomu programu IBM SPSS Modeler. Ta funkcjonalność zwiększa bezpieczeństwo pracy i ułatwia pracę w zespole.
    Dodawanie wersji strumienia

    Dodawanie wersji strumienia


Nowości w IBM SPSS Modeler 18.5.0

Główne funkcje i udoskonalenia jakie dodano do programu:

  1. Funkcje daty i czasu
    Funkcje (date_add i time_add) w Konstruktorze wyrażeń dają większe możliwości przy tworzeniu formuł. Funkcje te pozwalają na budowanie wyrażeń w sposób bardziej elastyczny i rozszerzają możliwości analizy.
  2. Nowe możliwości dzięki językowi Python
    Nowa karta Python w węzłach rozszerzeń pozwala na używanie natywnego Pythona do tworzenia skryptów. Umożliwia wywoływanie natywnych interfejsów API Pythona z własnych skryptów w celu wchodzenia w interakcje z IBM SPSS Modeler.
  3. Wizualizacja danych z Python Spark
    Węzeł wyjściowy dla środowiska Python Spark zyskał nową zakładkę „Wykres danych wyjściowych”, podobnie jak w przypadku środowiska R. Dzięki temu można generować niestandardowe wykresy i wizualizacje danych za pomocą prostych skryptów.
  4. Nowe ustawienia węzła Auto Classifier i Auto Numeric
    Dodano opcję „Oblicz wykres rozkładu zespołu", która decyduje o tym, czy wykresy dystrybucji są uwzględniane w automatycznym modelu. Domyślnie ustawienie to jest wyłączone, co przyspiesza generowanie modeli. Dodatkowo, domyślne ustawienie opcji „Oblicz ważność predyktora” zostało zmienione i również jest teraz nieaktywne, co zwiększa wydajność automodelowania.
  5. Wsparcie dla nowych systemów i technologii
    • Obsługa RedHat 9, macOS Sonoma 14.0 i SUSE 15
    • Kompatybilność z Oracle 21c, SQL Server 2022, Db2 11.5.9
    • Wsparcie dla R 4.2.2, Apache Spark 3.4, Apache Hive 3.1.3, Apache Impala 4.0.0
    • Obsługa Pythona 3.10.7 i Apple M1 Pro
  6. Nowe opcje przeglądania plików
    • Możliwość przeglądania plików na dysku sieciowym OneDrive w IBM SPSS Modeler Client
    • Obsługa przeglądania plików przy użyciu protokołu WEBDAV

Udostępnij artykuł w social mediach:


Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe