Tabela krzyżowa jako wykres, czyli mapa kontyngencji

Tekst przeczytasz w: 2 minuty.
Jeśli chcemy zachować układ tabeli, można pokusić się o zastąpienie lub uzupełnienie liczby w każdej komórce jakąś reprezentacją graficzną.

Sprawdź również:

Prezentacja danych w tabelach jest jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów raportowania. Obok niewątpliwych zalet takiego podejścia, wśród których jest wysoki stopień precyzji dostarczanych wyników i kompaktowy układ, ma ono też swoje wady. Osoby, które na co dzień analizują dane przy pomocy dużej ilości tabel krzyżowych, wiedzą, że jest to żmudna i niewdzięczna praca. Aby możliwe było wysnucie wniosku o istnieniu bądź nieistnieniu zależności w danych, musimy przeczytać, przetworzyć i porównać ze sobą wiele liczb, a to trwa stosunkowo długo i wymaga dużej koncentracji. Czy można sobie to jakoś ułatwić, nie wyzbywając się jednak tego, co w tabeli najlepsze?

Chcesz dowiedzieć się więcej o raportowaniu?

Zapraszamy na szkolenie ST 2a. Wizualizacja informacji z użyciem raportów tabelarycznych i wykresów.

Jeśli chcemy zachować układ tabeli, można pokusić się o zastąpienie lub uzupełnienie liczby w każdej komórce jakąś reprezentacją graficzną. Dobrym pomysłem jest tutaj wykorzystanie koloru i jego natężenia. Oprócz prezentowania wartości w formie liczbowej, możemy zapełnić komórki kolorem, którego natężenie będzie proporcjonalne do wielkości statystyki z tej komórki. Taka koncepcja pożyczona jest z wizualizacji typu „mapa natężeń”, ale może być równie dobrze zastosowana do tabeli krzyżowej. Kolory komórek zależeć będą od wybranego kierunku procentowania w tabeli.

Mapa kontyngencji

Mapa kontyngencji

Powyższa mapa kontyngencji prezentuje dane z badania satysfakcji klientów pewnego lunch baru. Wybrana została statystyka „Procent w kolumnie”. Zerkając na natężenie koloru niebieskiego w komórkach, jesteśmy w stanie szybko stwierdzić, że w tym przypadku występuje silna zależność między czasem oczekiwania na zamówienie, a chęcią rekomendowania lokalu znajomym. Im krócej klient musi czekać na swój obiad, tym bardziej jest skłonny polecać lunch bar innym. Dodatkowo wizualizacja na marginesach prezentuje w formie wykresów słupkowych rozkłady częstości obydwu zmiennych wykorzystanych w analizie. Dzięki temu wiemy, jakie odpowiedzi były najczęściej wybierane przez ogół respondentów.

 

Analizy prezentowane w tym artykule zostały zrealizowane przy pomocy PS IMAGO PRO


Oceń artykuł:

Udostępnij artykuł w social mediachZostańmy w kontakcie!

Chcesz dostawać wiadomości o nowych wpisach na blogu i webinarach z zakresu analizy danych? Zapisz się na powiadomienia e-mail.

Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor