Tabela krzyżowa jako wykres, czyli mapa kontyngencji

Tekst przeczytasz w:  2 minuty

Jeśli chcemy zachować układ tabeli, można pokusić się o zastąpienie lub uzupełnienie liczby w każdej komórce jakąś reprezentacją graficzną.

Prezentacja danych w tabelach jest jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów raportowania. Obok niewątpliwych zalet takiego podejścia, wśród których jest wysoki stopień precyzji dostarczanych wyników i kompaktowy układ, ma ono też swoje wady. Osoby, które na co dzień analizują dane przy pomocy dużej ilości tabel krzyżowych, wiedzą, że jest to żmudna i niewdzięczna praca. Aby możliwe było wysnucie wniosku o istnieniu bądź nieistnieniu zależności w danych, musimy przeczytać, przetworzyć i porównać ze sobą wiele liczb, a to trwa stosunkowo długo i wymaga dużej koncentracji. Czy można sobie to jakoś ułatwić, nie wyzbywając się jednak tego, co w tabeli najlepsze?

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapraszamy na szkolenie:

ST 2a. Wizualizacja informacji z użyciem raportów tabelarycznych i wykresów

Jeśli chcemy zachować układ tabeli, można pokusić się o zastąpienie lub uzupełnienie liczby w każdej komórce jakąś reprezentacją graficzną. Dobrym pomysłem jest tutaj wykorzystanie koloru i jego natężenia. Oprócz prezentowania wartości w formie liczbowej, możemy zapełnić komórki kolorem, którego natężenie będzie proporcjonalne do wielkości statystyki z tej komórki. Taka koncepcja pożyczona jest z wizualizacji typu „mapa natężeń”, ale może być równie dobrze zastosowana do tabeli krzyżowej. Kolory komórek zależeć będą od wybranego kierunku procentowania w tabeli.

Mapa kontyngencji

Mapa kontyngencji

Powyższa mapa kontyngencji prezentuje dane z badania satysfakcji klientów pewnego lunch baru. Wybrana została statystyka „Procent w kolumnie”. Zerkając na natężenie koloru niebieskiego w komórkach, jesteśmy w stanie szybko stwierdzić, że w tym przypadku występuje silna zależność między czasem oczekiwania na zamówienie, a chęcią rekomendowania lokalu znajomym. Im krócej klient musi czekać na swój obiad, tym bardziej jest skłonny polecać lunch bar innym. Dodatkowo wizualizacja na marginesach prezentuje w formie wykresów słupkowych rozkłady częstości obydwu zmiennych wykorzystanych w analizie. Dzięki temu wiemy, jakie odpowiedzi były najczęściej wybierane przez ogół respondentów.

Analizy prezentowane w tym artykule zostały zrealizowane przy pomocy

PS IMAGO PRO

Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe